Wycieczki szkolne

    Obozy i kolonie młodzieżowe

    Obozy zimowe

    Wycieczki objazdowe, grupowe

    Wycieczki indywidualne

    Wczasy i wyjazdy wakacyjne

    Egzotyczne wakacje

    Wyjazdy firmowe

◀ Powrót

W  POSZUKIWANIU SMAKÓW

 

 

Dzień pierwszy:

Wyjazd o godz. 6:30

Jędrzejów - muzeum Zegarów

Jędrzejów - miasto liczące około 15 000 mieszkańców, położone na Płaskowyżu Jędrzejowskim będącym częścią Wyżyny Małopolskiej. Położony niecałe 40 km od Kielc i 80 km od Krakowa. Sławę miasteczku przynosi: archiopactwo cystersów - założone w 1140 r. jako 21 filia francuskiego Morimondu i było to pierwsze opactwo tego zakonu na ziemiach polskich. Z Jędrzejowskim klasztorem związany jest błogosławiony Wincenty Kadłubek. Spędził tu ostatnie 5 lat swego życia pracując nad IV księgą Kroniki Polskiej, którą pisał na polecenie księcia Kazimierza II Sprawiedliwego. Zmarł 8 marca 1223 roku i został pochowany w tutejszym kościele. Drugą znaną placówką Jędrzejowa jest Muzeum Zegarów im. Przypkowskich. Początki zbiorów zainicjował lekarz Feliks Przypkowski miłośnik astronomii i gnomoniki. Pasję kontynuował i kolekcję powiększył jego syn Tadeusz - historyk sztuki, miłośnik heraldyki i bibliofil, a przede wszystkim budowniczy i znawca zegarów słonecznych. Zaprojektował i obliczył zegary słoneczne w: obserwatorium w Greenwich, na ratuszu w Sandomierzu czy na Zamku Królewskim w Warszawie (zniszczony w czasie wojny). Zgromadzone obiekty zostały przekazane państwu w 1962 roku. Dziś zbiory te są trzecią pod względem wielkości na świecie kolekcją zegarów, zegarów słonecznych i astronomicznych przyrządów pomiarowych - liczą ponad 600 egzemplarzy.

Chmielnik - świętokrzyski sztetl (ośrodek edukacyjno - muzealny)

Chmielnik - niewielkie miasteczko na Wyżynie Małopolskiej na pograniczu dwóch mezoregionów Niecki Połanieckiej i Pogórza Szydłowskiego. Pierwszy raz nazwa tej miejscowości pojawia się w 1241 roku w związku ze stoczoną bitwą z Tatarami, wtedy był tylko wsią, dopiero w XVI w. osada otrzymuje prawa miejskie. Mniej więcej w tym czasie stał się jednym z ważniejszych centrów polskiego arianizmu. Po delegalizacji tego ruchu religijnego w 1658 roku i wygnaniu ich z Polski wiele opuszczonych przez antytrynitarzy budynków zajmują Żydzi. Osiedlają się na podstawie przywileju wydanego przez Krzysztofa Gołuchowskiego - właściciela miasteczka. Miasteczko wtedy staje się miejscem gdzie przez blisko 300 koegzystują ze sobą dwie kultury: polska i żydowska. Dziś pozostałością po żydowskich mieszkańcach Chmielnika są dwa cmentarze (stary i nowy) oba mocno zniszczone, ślady po mezuzach w futrynach niektórych domostw oraz odremontowana synagoga z XVIII, w której umieszczono Ośrodek Edukacyjno–Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” im. Majera Małego.

Kurozwęki - pałac, safari bizon, podziemia, park.

Kurozwęki - niewielka wieś w województwie świętokrzyskim położona nad rzeką Czarna Staszowska. Miejscowość słynie z zamku (w tej chwili po wielu przebudowach - pałacu), który stanął już w połowie XIV w. - jak mówią przekazy był jednym z pierwszych murowanych warowni rycerskich w Polsce. Przez 600 lat miejscowość i zamek był we władaniu czterech rodów: Kurozwęckich, Lanckorońskich, Sołtyków i Popielów. Po wojnie upaństwowiony - siedziba dyrekcji PGR i doprowadzony do ruiny. W latach 90-tych XX w. powrócił w ręce prawowitych właścicieli - rodziny Popielów, którzy postawili na turystykę, a zarobione pieniądze inwestują w odnowę obiektów. Dziś zwiedzający mogą podziwiać wnętrza pałacu i jego piwnice. Jednak największym przeżyciem jest udział w safari bizon - przejażdżka wozem pomiędzy bizonami, które właściciel sprowadził tutaj w 2000 roku. Przy okazji na terenie osady pałacowej działa gastronomia serwująca potrawy z mięsa bizona, ale można również nabyć wyroby wykonane z tego mięsa - kabanos z bizona, kiełbasa w słoiku z bizona, pasztet z bizonem.

Przejazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja, nocleg

 

Dzień drugi:

Śniadanie

Sandomierz – spacer po mieście – zamek, katedra, Brama Opatowska, Wąwóz Królowej Jadwigi, rejs po Wiśle

Sandomierz - Królewskie Miasto - około 24 000 mieszkańców w woj. świętokrzyskim na granicy dwóch makroregionów - Wyżyny Kieleckiej i Kotliny Sandomierskiej. Jeden z najstarszych i najważniejszych grodów naszego kraju jego wiek ocenia się na około 1000 lat. Kronikarz Gall Anonim wymienił miasto jako trzeci główny gród Królestwa Polskiego, po Krakowie i Wrocławiu. Po 1138 stał się stolicą Księstwa Sandomierskiego, a potem przez blisko 500 lat był stolicą województwa. W Sandomierzu krzyżowały się szlaki handlowe co przyczyniło się do rozkwitu miasta w XVI i XVII w., a w konsekwencji do powstania piwnic pod starówką, które dziś są atrakcją turystyczną. Miasto było drugim co do wielkości (po Kazimierzu Dolnym) portem śródlądowym Polski. Nie zniszczone podczas II wojny światowej dziś urzeka swym położeniem na 60-cio metrowej skarpie wiślanej. W mieście znajdziemy około 120 obiektów zabytkowych, pośród nich ratusz, katedra, Collegium Gostomianum, zamek i brama opatowska. Od 2008 roku w Sandomierzu powstają zdjęcia do serialu Ojciec Mateusz.

Sandomierski Szlak Winiarski lub Sandomierski Szlak Jabłkowy – zwiedzanie sadu lub winnicy (z degustacją)

Sandomierski Szlak Winiarski - W 1585 roku Stanisław Sarnicki w dziele "Opisanie Polski" pisał o Sandomierzu: "...Jest to miejsce nad podziw wesołe i miłe; uprawiają tu winnice; sady otaczają zewsząd to miasto, tak, iżby się zdawało, że lasy naokoło widzisz. Znajduje się tam wielka ilość najwyborniejszych owoców". W okolicach miasta od XIII do XVI wieku z powodzeniem uprawiano winorośl. Później tych upraw zaniechano dziś znów tradycja uprawy tej rośliny powraca. Sprzyjający i specyficzny klimat, południowe stoki wzgórz, odpowiednio żyzne gleby, najmniejsza liczba dni z przymrozkami w Polsce - to wszystko powoduje, że winiarstwo odradza się w regionie. Dziś trasa szlaku winiarskiego liczy około 60 km leży na nim 5 gospodarstwach enologicznych, w których zapoznamy się ze sposobem upraw winorośli jak również skosztujemy trunki.

Sandomierski Szlak Jabłkowy - liczy około 200 km i prowadzi wszystkie gminy powiatu sandomierskiego. Otwarty 17 września 2005, wzorowany na rozwiązaniach z Austrii i łączy ze sobą liczne atrakcje dla turystów: zabytki architektury, osobliwości przyrody, urokliwe miejsca, gospodarstwa agroturystyczne i miejsca gdzie wytwarza się regionalne produkty - sadownicze, warzywnicze, wyroby artystyczne i rękodzielnicze oraz potrawy kuchni regionalnej.

Powrót na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja, nocleg

 

Dzień trzeci:

śniadanie, wykwaterowanie

Opatów – kolegiata, podziemna trasa turystyczna, Krówkarenka – produkcja i degustacja „Krówki Opatowskiej”

Opatów - niewielkie miasto liczące około 5000 mieszkańców, leżące na Wyżynie Sandomierskiej nad rzeka Opatówką. Miejscowość słynąca z: romańskiej kolegiaty p w. św. Marcina (znajduje się w niej znana płaskorzeźba tzw. Lament opatowski ), podziemnej trasy turystycznej (która schodzi aż trzy kondygnacje w dół), oraz bramy warszawskiej - jedynej pozostałości po murach obronnych. Miasto w ostatnich latach rozsławia również Krówka Opatowska - produkt wpisany na Listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - cukierki te są tu produkowane już od ponad 30 lat.

Ujazd – zamek Krzyżtopór

Ujazd - niewielka wieś w woj. świętokrzyskim słynąca z malowniczych ruin zamku o nazwie Krzyżtopór. Wybudowany I połowie XVII wieku w typie włoskim palazzo in fortezza, był największą budowlą pałacową w Europie do powstania Wersalu. Historię projektu i powstawania tego obiektu w dalszym ciągu spowija tajemnica, najbardziej znana legenda mówi, że został zbudowany na wzór kalendarza: okien miał tyle, ile dni w roku, pokoi tyle, ile tygodni; sal wielkich tyle, ile miesięcy, a jego cztery narożne baszty odpowiadały kwartałom. Obrabowany przez Szwedów, spalony przez Moskali - w dalszym ciągu ruiny Krzyżtoporu robią ogromne wrażenie na zwiedzających. Obok zamku przebiega słynny Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo.

Kielce – spacer po mieście, czas na posiłek, Kadzielnia

Kielce - miasto położone w Górach Świętokrzyskich, stolica województwa świętokrzyskiego, liczące około 200 000 mieszkańców. Według legendy osadę założył książę Mieszko, syn Bolesława Śmiałego, który zgubił się podczas polowania. Za szczęśliwe zakończenie tej przygody w miejscu jego odnalezienia , funduje gród i kościół św. Wojciecha. Przez wiele stuleci Kielce stanowiły własność prywatną - należały do biskupów krakowskich. Pozostałością po byłych właścicielach jest Pałac Biskupów Krakowskich na wzgórzu zamkowym, w którym od 1975 roku funkcjonuje Muzeum Narodowe. Tuż obok, w miejscu byłego więzienia, otworzono Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej - wyjątkowo ciekawą placówkę muzealno-edukacyjną gdzie prezentowane są pamiątki, z terenu Ziemi Świętokrzyskiej, związane z powstaniami: kościuszkowskim i styczniowym, zesłaniami na Syberię, latami I i II wojny światowej. Będąc w Kielcach trzeba koniecznie: zobaczyć Bazylikę katedralną Wniebowzięcia NMP fundacji biskupa krakowskiego Gedeona, Park miejski im. Stanisława Staszica - jeden z najstarszych parków w Polsce, Muzeum Zabawek i Zabawy i przespacerować się ulicą Henryka Sienkiewicza - głównym deptakiem miasta liczącym około 1,3 km. Ale Kielce to nie tylko zabytki lecz również miasto posiadające w swych granicach 5 rezerwatów przyrody ożywionej i nieożywionej - najpopularniejsze z nich to Kadzielnia, Wietrznia oraz Karczówka.

Powrót


CENA ZAWIERA:

- przejazd autokarem klasy LUX (barek, WC, DVD, klimatyzacja)

- 2 noclegi

- 2 śniadania, 2 obiadokolacje

- opiekę pilota

- ubezpieczenia KL, NNW, Signal Iduna "Bezpieczne Podróże”


CENA NIE ZAWIERA:

- biletów wstępów do zwiedzanych obiektów

- orientacyjna cena biletów wstępu około N 100 zł/os , U 80 zł/os 

 

PROGRAM JEST RAMOWY I MOŻE ULEC ZMIANIE. KOLEJNOŚĆ ZWIEDZANIA W ZALEŻNOŚCI OD WARUNKÓW ATMOSFERYCZNYCH I GODZIN OTWARCIA ZWIEDZANYCH OBIEKTÓW

 

SANDOMIERZ
SANDOMIERZ
◀ Powrót